Ośrodek MISERICORDIA Caritas

Biała TV

Zapomniane hasło?
Dziękujemy!

Kochani za wszystkie życzenia oraz ciepłe słowa, które od Was otrzymaliśmy serdecznie DZIĘKUJEMY!

Można być seniorem, ale zachowywać się trzeba młodzieżowo.
Centrum Wolontariatu

Pani Elżbieta Chaberska urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Ma dwóch synów, dwie synowe i czworo wnucząt: Katarzynę, Mateusza, Aleksandrę i Tomasza. Z wykształcenia pielęgniarka. Zasłużona Bialczanka, mianowana przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Andrzeja Czapskiego oraz była radna przez okres dwóch kadencji. Aktualnie członkini nowopowstałej Rady Miasta Seniorów i frontmenka Centrum Wolontariatu Caritas.

Czym zajmuje się Pani na co dzień?
Proszę mnie zapytać, czym się nie zajmuję (śmiech). Od dziewięciu lat jestem studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w bialskiej PSW. Aktywnie działam w wolontariacie Caritas. Należę także do wolontariatu UTW, który współpracuje wolontariatem z młodzieżowym. Razem bierzemy udział w corocznej Wigilii na Placu Wolności, gdzie wydawane są paczki dla potrzebujących. Podczas dnia otwartego PSW reprezentowaliśmy uczelnię na własnym stoisku wraz z przewodniczącą UTW, Panią Ewą. Razem z koleżankami Zosią, Danusią, Albiną, Teresą, Anią od wielu lat bierzemy udział w zbiórce żywności pod hasłem ,,Tak, pomagam”. Pozostałe moje koleżanki z uczelni również są bardzo aktywne. Dwa razy uczestniczyłam w ,,Szlachetnej Paczce”. Ludzie chętnie dzielą się z innymi.
Wolontariat UTW ma pod opieką sześć rodzin, które otrzymują dary wigilijne. Myślę, że nasze paczki sprawiły im wiele radości. Wymieniłam tylko niektóre z naszych działań. Każda z nas ma swoje życiowe zakręty, różne problemy nas spotykają, ale nie poddajemy się. Nasza pomoc często jest spontaniczna, a dzięki udzielaniu jej innym, mamy spokój w sercach.

Widzę, że wolontariat jest Pani wielką pasją. Skąd czerpie Pani siłę do działań?
Kiedyś ja potrzebowałam pomocy, a teraz ją oddaję. Poza tym siłę daje mi wiara w Boga, którą trzeba popierać czynami. Bez dobrych uczynków wiara nie jest taka sama.

Co daje Pani wolontariat?
Radość, satysfakcję, myślenie o innych, a nie o sobie samej.
Czy udaje się Pani pogodzić życie rodzinne z pracami społecznymi?
Dotychczas tak.

Czym dla Pani jest wolontariat?
Drugim domem, ucieczką od własnych zmartwień, które zresztą posiada każdy z nas.

Jak długo działa Pani jako wolontariuszka?
Z zawodu jestem pielęgniarką, a to zobowiązuje mnie do pomocy innym. W mojej rodzinie jest dziewięć pielęgniarek. Pomagałam w ramach pracy więc miałam z tego pensję, jednak gdy trzeba było pomóc poza pracą, nieodpłatnie, robiłam to. To naturalne dla każdego człowieka. Pomagam więc od dawna.

Czym kieruje się Pani w swojej działalności?
Tym, że pomagać trzeba. Poza tym nazwa mojej uczelni – PSW im. Papieża Jana Pawła II – też zobowiązuje mnie do tego. Trzeba godnie reprezentować imię, jakie nosi uczelnia.

Może udzieli Pani jakiejś prostej rady dla bialskich seniorów?
Nazwa ,,seniorzy” może być, ale zachowywać się trzeba młodzieżowo (śmiech).

Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.

źródło: bialasiedzieje.pl, wywiad przeprowadziła: Agata Winnicka
jeffix dnia 22 kwiecień 2014 12:56:00 · Drukuj

Spotkanie wielkanocne w Centrum Integracji Społecznej
Ogólna

W środę, oprócz spotkania uczestników i pracowników ośrodka, odbyło się również spotkanie wielkanocne dla osób potrzebujących, które codziennie korzystają z pomocy naszego Centrum Integracji Społecznej.

(tekst i opracowanie: Marek Jakubiak, zdjęcia: Dariusz Promiński)
jeffix dnia 17 kwiecień 2014 12:43:30 · Drukuj

Spotkanie wielkanocne w OMC
Ogólna

W środę w naszym ośrodku miało miejsce spotkanie wielkanocne dla uczestników oraz pracowników wszystkich oddziałów znajdujących się w strukturach placówki. Jak co roku, wszystko rozpoczęło się od Mszy św. celebrowanej przez Ks. Jacka Guza - Dyrektora OMC w Białej Podlaskiej. Następnie, uczestnicy spotkania udali się na świetlicę, gdzie dzielili się święconką oraz kosztowali pysznych potraw przygotowanych przez pracownie kulinarne ŚDS i WTZ.

(tekst i opracowanie: Marek Jakubiak, zdjęcia: Dariusz Promiński)
jeffix dnia 17 kwiecień 2014 12:06:23 · Drukuj

Wolontariusze CW w klubie seniora
Centrum WolontariatuDnia 15.04.2014 wolontariusze z bialskiego Caritas odwiedzili klub seniora mieszczący się w budynku OHP przy ulicy Sikorskiego w Białej Podlaskiej. Po przedstawieniu wszystkich obecnych osób rozpoczęła się część rozrywkowa. Z największym entuzjazmem spotkała się zabawa w karaoke, czyli wspólne śpiewanie przez mikrofon z pojawiającym się tekstem na ekranie rzutnika. Seniorzy radośnie wykonywali również utwory z własnego repertuaru przywołując przy tym czasy młodości. Za bardzo aktywny udział w zabawie gospodarze otrzymali od Caritasu drobne upominki oraz sami również przekazali swoje niespodzianki dla goszczących wolontariuszy. Całość akcji przebiegła w radosnej atmosferze i członkowie klubu zgodnie przyznali, że bardzo im się to spotkanie podobało.

(tekst: Marek Głowacki, zdjęcia: Małgorzata Bandzerewicz, opracowanie: Marek Jakubiak)
jeffix dnia 17 kwiecień 2014 10:02:13 · Drukuj

Wolontariuszka w Bialskiej Radzie Seniorów
Centrum Wolontariatu

Nasza oddana wolontariuszka, Pani Elżbieta Chaberska, została członkiem Bialskiej Rady Seniorów.
Gratulujemy.

jeffix dnia 15 kwiecień 2014 08:24:56 · Drukuj

Strona 1 z 72 1 2 3 4 > >>
PRZEKAŻ